wtorek, 1 grudnia 2015

STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE PRAWA EUROPEJSKIEGO | BRUKSELA


Nie tak łatwo wygrać wyjazd do Brukseli. Jednak piątce członków Studenckiego Koła Naukowego Prawa Europejskiego udało się do niej trafić. W dniach 16-20  listopada studenci naszego Wydziału – Patrycja Budzyńska, Sylwia Łuczka, Joanna Kubacka, Barbara Odrobińska i Bartłomiej Miedzianowski – mieli okazję zwiedzić Parlament Europejski i miasto.  Jak do tego doszło?

Wszystko dzięki konkursowi, który SKNPE ogłosiło z początkiem listopada. Nagrodą w nim był wyjazd do Brukseli organizowany przez Biuro Europosła Jacka Saryusz- Wolskiego. Konkurs polegał na napisaniu propozycji planu działalności koła na bieżący rok akademicki. Poza reprezentantami Koła Prawa Europejskiego, w wyjeździe wzięli udział także uczniowie liceum i technikum będący laureatami konkursu  Dziennika Łódzkiego  na Najbardziej Kreatywną Klasę oraz laureatami Młodzieżowego parlamentu europejskiego.
 
Program był niezwykle intensywny. Do Brukseli nasi kołowicze dotarli we wtorek po południu i od razu udali się na długi spacer, by odkrywać uroki Starego Miasta. Padający deszcz ( co w Brukseli jest absolutną normą) nie przeszkadzał im w podziwianiu Grand Place i innych zaułków miasta. Zwiedzali sklepy z najbardziej niecodziennymi i apetycznymi belgijskimi pralinkami oraz galerie z tradycyjnymi koronkami. Zobaczyli też słynną figurkę „Manneken pis”, która jest symbolem miasta.

Najważniejszym punktem wycieczki było jednak zwiedzanie Parlamentu Europejskiego i sąsiadującego z nim parlamentarium. Studenci WPiA stawili się w dzielnicy europejskiej ubrani niczym brukselscy urzędnicy już z samego rana w środę. Ogrom instytucji europejskich, liczba ludzi tam pracujących i niesamowite tempo dnia wywarły na nich duże wrażenie. Europoseł Jacek Saryusz – Wolski nie tylko oprowadził ich po sali plenarnej parlamentu, ale też pokazał codzienną pracę setek ludzi w przeróżnych komisjach i zespołach. Opowiedział jak wygląda jego praca w Parlamencie i czego ona dotyczy. Członkowie SKNPE wzięli również udział w debacie telewizyjnej z europosłem dotyczącej bieżącej sytuacji w UE.

Ostatni dzień w Brukseli, choć deszczowy, upłynął szybko i ciekawie na spacerze z polską przewodniczką, która mieszka w Belgii od 37 lat. Pani Maria z pasją i zaangażowaniem przedstawiała wszystkim historię belgijskiej stolicy, czyniąc wyjazd jeszcze bardziej wartym zapamiętania. Wiele miejsc na długo zostanie w pamięci naszych studentów, a z Brukseli wrócili ze świetnymi humorami i … mokrymi butami.
Teraz muszą się zmierzyć z kolejnym wyzwaniem, a mianowicie organizacją pracy w kole prawa europejskiego. Jednak skoro ich pomysły zostały nagrodzone tak niecodzienną wycieczką, nie powinno im zabraknąć zapału i chęci do organizowania debat i konferencji w ramach pracy koła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz