wtorek, 28 kwietnia 2015

MOZAMBIK. MIĘDZY KRWAWĄ PRZESZŁOŚCIĄ A KRUCHYM POKOJEM

Mozambik. Piękny i brutalny. Jedno z najbardziej doświadczonych przez wojnę domową państw Afryki. Trwające prawie dwie dekady walki pozostawiły po sobie tysiące ofiar, zniszczenia i głębokie społeczne podziały. Miejsce, gdzie ludzie żyją za kilka dolarów dziennie, funkcje państwa wykonują misjonarze,a krwawa przeszłość może w każdej chwili zagrozić kruchemu pokojowi. Pokryte białym piaskiem plaże, błękitny ocean i życzliwi ludzie. Prawie wymarzone miejsce na wakacje. Prawie, bo w te rajskie widoki z każdej strony wdziera się wszechobecna bieda, szalejąca epidemia AIDS i widmo zbrojnego konfliktu.

W ramach projektu naukowo-edukacyjnego „Mozambik. Prawda i pojednanie” dr Marek Wasiński oraz doktoranci Tomasz Lachowski i Tomasz Grzywaczewski z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ przez dwa tygodnie prowadzili w Mozambiku badania z zakresu roli misjonarzy chrześcijańskich w procesie pokojowym, szkolili członków Komisji Sprawiedliwości i Pokoju z podstaw praw człowieka (w tym praw kobiet) oraz rozpoczęli prace przygotowawcze do badań nad neokolonialnymi praktykami wielkich korporacji ponadnarodowych, które z pogwałceniem prawa międzynarodowego pozbawiają ludzi gruntów rolnych – jedynego źródła utrzymania najbiedniejszych Mozambijczyków. Zwieńczenie pobytu naukowo-badawczego zespołu Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ stanowiło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a Katolickim Uniwersytetem Mozambiku (UCM - Universidade Católica de Moçambique) z siedzibą w mieście Beira w sprawie dalszej współpracy. Przewidywane obszary współdziałania to prawo międzynarodowe, prawo ochrony praw człowieka oraz pokrewne przedmioty z nauk społecznych i politycznych w perspektywie trudnego okresu przejściowego (powojennego), w którym obecnie znajduje się Mozambik.

Przedstawiciele obu stron nie wykluczyli dalszych form współpracy, włączając w to również wymianę studentów, w tym prowadzenie badań terenowych przez studentów UŁ na miejscu w Mozambiku. 

Dwutygodniowy wyjazd stanowił etap wstępny projektu, który rozwijany będzie w latach 2015-2016. 
Wyniki wyjazdu zostaną zaprezentowane na otwartym seminarium doktorskim w dn. 30.04.2015 (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji UŁ (tzw. „paragraf). 

Kontakt: 
Tomasz Grzywaczewski – 501 794 865, t.grzywaczewski@longwalk.pl 
Tomasz Lachowski – 608 386 268, tomasz.lachowski86@gmail.com 

Więcej informacji o wydarzeniu: 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz