poniedziałek, 20 kwietnia 2015

JESSUP MOOT COURT 2015 - RELACJA

W dniach 5-12 kwietnia drużyna UŁ reprezentowała nasz kraj w finałach 56 edycji konkursu The Phillip C. Jessup International Law Moot Court w Waszyngtonie, do których awansowaliśmy pierwszy raz w historii UŁ po wygranej rozgrywkach krajowych. W sumie nasza drużyna rozegrała cztery mecze. Dwa z nich wygraliśmy, jednak ze względu na nieco słabsze oceny uzyskane z części pisemnej konkursu w ostatecznej klasyfikacji przewagę uzyskaliśmy tylko nad Uniwersytetem z Ankary. 

Wynik ten niestety nie pozwolił nam awansować do grona najlepszych 32 drużyn, które w dalszych rozgrywkach walczyły o zwycięstwo. W gronie najlepszych znalazły się drużyny z państw od lat odnoszących sukcesy w tym najbardziej prestiżowym konkursie prawa międzynarodowego - Australii, Stanów Zjednoczonych czy Singapuru. Tegoroczna edycja obfitowała jednak i w pewne niespodzianki - sporym zaskoczeniem był świetny wynik Uniwersytetu z Santiago de Chile, który ostatecznie zajął drugie miejsce po znakomitym finale rozegranym z Uniwersytetem z Sydney. 

Konkurs był świetną okazją do integracji studentów, udziału w seminariach i spotkaniach dotyczących ścieżki kariery związanej z prawem międzynarodowym. Podczas parady i balu "Go Nation" studenci mieli okazję zaprezentować nasz kraj, region i uczelnię. Integracja ze środowiskiem zaowocowała też decyzją o przystąpieniu do ILSA - Stowarzyszenia Studentów Prawa Międzynarodowego. WPiA uczestniczy w konkursach typu moot court zaledwie od kilku lat, ale ostatnie sukcesy na szczeblu krajowym, pokazują, że nasi studenci mają szanse na to, aby i w dalszych etapach osiągać znakomite wyniki. 

Jako że był to pierwszy finał, w jakim drużyna UŁ wzięła udział, wyjazd był też okazją to wielu wartościowych obserwacji, które - miejmy nadzieję – pozwolą nam powalczyć o podium w przyszłym roku. Wyjazd sfinansowany został przez Uniwersytet Łódzki oraz dwie kancelarie: White & Case i Clifford Chance. 

Studenci uzyskali też wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zainteresowanych prawem międzynarodowym i możliwością przeżycia podobnej przygody zapraszamy do kontaktu - rekrutacja na przyszłoroczne konkursy już niebawem! Więcej informacji na: https://ulmootcourts.wordpress.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz