poniedziałek, 19 maja 2014

ŚWIAT W ZAGROŻENIU | CZAS UKRAINY

Już po raz drugi Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ zaprosiła wszystkich studentów, a także mieszkańców Łodzi na wyjątkowe seminarium magisterskie. Czwartkowe spotkanie było drugą odsłoną cyklu „Świat w zagrożeniu”, mającego na celu przybliżenie wielowymiarowości problemów międzynarodowych. Gościem specjalnym debaty, poświęconej sytuacji na Ukrainie, była Julia Maruszewska, wolontariuszka z kijowskiego Majdanu i ukraińska działaczka społeczna, którą świat poznał dzięki nagraniu „I am Ukrainian”. Nagranie z jej udziałem, w serwisie YouTube, obejrzało jak dotąd ponad 8 mln internautów.

Witając zebranych gości Julia przekazała na ręce Kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ - prof. dra hab. Piotra Daranowskiego jeden z kasków używanych przez protestujących Ukraińców na Majdanie. Przed przystąpieniem do debaty, licznie zgromadzona publiczność obejrzała wspomniany wcześniej film - „I am Ukrainian”. Znaczną część widowni wypełnili także studenci z zagranicy, Ukrainy, Rosji, czy Kazachstanu, żywo zainteresowani wydarzeniami we wschodniej części Europy.

Spotkanie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej, prowadzący rozmowę doktoranci,
Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski, zadawali Julii pytania, które mały zwrócić uwagę na osobisty wymiar kryzysu ukraińskiego oraz przyczyny zaangażowania bohaterki spotkania w protesty na Majdanie. Julia wielokrotnie wskazywała, że przez cały czas czuła się zwyczajną studentką, która jednak nie mogła pozostać obojętna na wydarzenia dotyczące przyszłości jej kraju. Julia stanowczo odrzucała tezę o istnieniu „kilku narodów ukraińskich” lub też, innymi słowy, braku jednej nacji Ukraińców. Odpowiadając na pytania prowadzących na temat zmiany charakteru Majdanu w ciągu kilku miesięcy od listopada 2013 do lutego 2014 r. (od swoistego „karnawału wolności” do regularnej walki protestujących z władzą), Julia podkreśliła, że momentem zwrotnym stała się śmierć pierwszego z protestujących przeciwko władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

W drugiej części debaty to publiczność miała szansę na bezpośrednie zadawanie pytań naszej bohaterce. Pytań i komentarzy było wiele – dotyczyły m.in. realnej siły ruchów separatystycznych na wschodzie Ukrainy, nadchodzących wyborów prezydenckich, oceny obecnego rządu Arsena Jaceniuka, zaangażowania Prawego Sektora w czasie kryzysu ukraińskiego, jak i trudnych relacji ukraińsko-polskich, włącznie z oceną ludobójstwa na Wołyniu, czy działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii. Julia Maruszewska, odpowiadając na pytania nie negowała historii, jednak stanowczo wskazywała na potrzebę budowania pozytywnych relacji między Polską i Ukrainą, wspólne patrzenie w przyszłość, na to co nas łączy, a nie dzieli. Podkreślała, że czuje ogromną wdzięczność do Polaków za zaangażowanie i pomoc zwykłym Ukraińcom w trudnym czasie dla ich kraju. Nie bez znaczenia, wg. niej, pozostaje polityka Federacji Rosyjskiej i prezydenta Władimira Putina, choć jednocześnie, jak powiedziała Julia, należy wyraźnie rozróżnić władzę na Kremlu od przeciętnych Rosjan, wśród których ma wielu przyjaciół, tak samo zresztą jak i pośród rosyjskojęzycznych Ukraińców.
Temperatura dyskusji była bardzo gorąca, co jak podkreśliła Julia, zdarzyło się pierwszy raz podczas jej publicznych spotkań. Dziękując wszystkim za przybycie i aktywne uczestnictwo w trakcie samej debaty, Julia Maruszewska nadmieniła, że takie spotkania tylko dowodzą, iż Polska i Polacy są niezwykle zaangażowani w kryzys ukraiński, choć z pewnością i wśród Polaków trudno mówić o jednolitym spojrzeniu na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą.

Debatę animowali i poprowadzili doktoranci Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski, którym pomagał w organizacji doktorant Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ Andrzej Kozłowski. Spotkanie zostało przeprowadzone w języku polskim i ukraińskim, co było możliwe dzięki zaangażowaniu dr Vity Zahurovskiej z Instytutu Prawa Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie lokalnych oraz ogólnokrajowych mediów. Reportaże, relacje oraz wywiady z Julią Maruszewską, jak i organizatorami cyklu „Świat w zagrożeniu” zostały wyemitowane przez TVP2, TVP3 Łódź, Polsat News, TV TOYA, Radio WAWA, Radio ESKA, portal NaszeMiasto oraz opublikowane w „Dzienniku Łódzkim”. Całość debaty została zarejestrowana dzięki uprzejmości Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego.

Debatę uświetnił swoim przybyciem także wiceprezydent miasta Łodzi, pan Marek Cieślak.

Wybrane fragmenty programów telewizyjnych, bądź radiowych związanych z pobytem Julii Maruszewskiej w Polsce na zaproszenie Wydziału Prawa i Administracji UŁ dostępne są:
Organizatorzy zapowiadają już kolejne debaty z cyklu „Świat w zagrożeniu”. Najbliższa odbędzie się na początku nowego roku akademickiego, jesienią bieżącego roku.Więcej zdjęć >>>

Julia Maruszewska – obywatelka Ukrainy, doktorantka na Narodowym Uniwersytecie Kijowskim im. Tarasa Szewczenki. Jedna z aktywistek kijowskiego Majdanu. Film internetowy z jej udziałem, pt. „I am a Ukrainian” (http://www.youtube.com/watch?v=Hvds2AIiWLA) obejrzało jak dotąd ponad 8 mln Internautów. Za pośrednictwem Internetu Julia stała się jednym z symboli Majdanu, docierając ze swoim przesłaniem i apelem o pomoc w najdalsze zakątki świata. Jej wystąpienie stworzyło pomost pomiędzy mieszkańcami Ukrainy - „obywatelami Majdanu”, przez kilka miesięcy walczącymi o zmiany w swoim własnym kraju, a globalną społecznością wspierającą wolnościowe aspiracje Ukraińców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz