poniedziałek, 3 marca 2014

ŚWIAT W ZAGROŻENIU. OBLICZA SYRII.

W miniony czwartek, w Sali Rady Wydziału odbyło się wyjątkowe seminarium magisterskie. Głównymi bohaterami spotkania byli uciekinierzy z Syrii, kraju ogarniętego od ponad dwóch lat wewnętrznym konfliktem zbrojnym, bezpośrednio zaangażowani w pokojowe protesty przeciwko władzy reżimu Bashara al-Assada: Kutaibah Al-Nassan i Raaed Fadel. Przez swoją antyrządową działalność obydwaj byli więzieni i torturowani przez władze Syrii, co ostatecznie zdecydowało o konieczności opuszczenia ojczyzny. Dziś przebywają w Łodzi, starając się o status uchodźców. 

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją własnych, unikalnych materiałów filmowych oraz fotograficznych udostępnionych przez gości. Kolejną część wypełniły wypowiedzi bohaterów spotkania, dotyczące sytuacji geopolitycznej wokół konfliktu syryjskiego tym cenniejsze, że wzbogacone osobistymi doświadczeniami. Poruszone tematy dotyczyły scharakteryzowania możliwych przyczyn konfliktu, samej osoby dyktatora Bashara al-Assada, wykorzystania broni chemicznej przez reżim, jak i odpowiedzi na pytanie - co dalej z Syrią? Nasi goście wyrazili wątpliwość co do skuteczności toczonych rozmów pokojowych (Genewa 1, Genewa 2), jednocześnie podkreślając wagę pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców najpoważniejszych zbrodni, niezależnie od przynależności do danej frakcji konfliktu. Wypowiedzi bohaterów spotkania nie wyczerpały ciekawości publiczności, której pytania dotyczyły również problemów religijnych w Syrii, interesów światowych mocarstw, czy roli jaką odgrywają w konflikcie globalne media.
Debatę animowali i poprowadzili doktoranci Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ: Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski, którzy już zapowiadają kolejną odsłonę cyklu "Świat w zagrożeniu", tym razem na temat Ukrainy. 

"Świat w zagrożeniu. Oblicza Syrii" to pierwsza z cyklu debat, dotyczących współczesnych globalnych problemów, mająca za zadanie pomóc dotknąć i zrozumieć świat. Spotkanie zorganizowane przez Katedrę Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ odbyło się 27 lutego 2014 r. w sali Rady Wydziału Prawa i Administracji. Ponad 120 uczestników spotkania, nie tylko ze świata akademickiego, a tym samym wypełniona po brzegi sala to dowód na to, że debaty traktujące o prawie i stosunkach międzynarodowe są potrzebne i oczekiwane. Swoją obecnością debatę uświetnił prodziekan WPiA UŁ prof. dr hab. Sławomir Cieślak. Spotkanie zostało zarejestrowane przez ekipę telewizyjną TVP3 Łódź oraz Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Łódzkiego. 


Gośćmi spotkania byli: 

Kutaibah Naser Al-Nassan – od samego początku zaangażowany w pokojowe demonstracje przeciwko władzy Bashara al-Assada. Już w trzecim tygodniu rewolucji został aresztowany przez tajną policję, osadzony w więzieniu i torturowany. Represje tylko umocniły jego wiarę w słuszność sprawy, o którą walczył. W swoim rodzinnym mieście Hama był jednym z najważniejszych liderów demonstracji z trybuny zagrzewającym swoich rodaków do oporu przeciwko reżimowi. Po wkroczeniu do miasta armii stał się celem snajperów próbujących zlikwidować przywódców protestów. Od tego momentu został dziennikarzem obywatelskim oficjalnie współpracującym m.in. z BBC, Al Arabija, Al Ann, France 24, Radio Monte Carlo. Pracował jako korespondent Al-Dżaziry w Syrii oraz współpracował z przedstawicielami ONZ. W trakcie realizowania materiałów prasowych został ranny odłamkiem, a jego rodzina znalazła się na celowniku władzy (aresztowano jego ojca i brata, zabito kilku kuzynów). Pomagał w poszukiwaniach polskiego fotoreportera Marcina Sudera uprowadzonego przez islamistów i sam został porwany przez terrorystów z Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie. Po odzyskaniu wolności, z uwagi na bezpośrednie zagrożenie życia zdecydował się uciekać do Egiptu i dalej do Polski. Do naszego kraju trafił dzięki pomocy Marcina Mamonia - polskiego reportera wojennego - który jako jeden z pierwszych zachodnich dziennikarzy dotarł do ogarniętej wojną Syrii, a któremu Kutaibaha zapewnił pomoc i opiekę ratując z najbardziej niebezpiecznych sytuacji. Jak sam mówi: „Rewolucja ukształtowała moje życie jako dorosłego człowieka i cały czas będę działać na rzecz wolnej Syrii". 

Raaed Dadel - postanowił przyłączyć się do pokojowych demonstracji przeciwko władzy w marcu 2011 r., początkowo głównie studenckich, w mieście Hama. Raaed zaangażował się, jak sam to określa, w rewolucję w Syrii, przygotowując i upowszechniając materiały wśród ludności Hamy, dotyczące sensu walki o Syrię bez Bashara al-Assada. Następnie po rozpoczęciu krwawych walk służył rannym i poszkodowanym. Został aresztowany w kwietniu 2012 r., jednak szczęśliwie po kilku miesiącach udało mu się opuścić Syrię. Po roku spędzonym w Egipcie trafił ostatecznie do Łodzi.

Tekst do relacji: Tomasz Lachowski, Tomasz Grzywaczewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz