piątek, 7 lutego 2014

PRÓBA KONKURSU JESSUP MOOT COURT

30 stycznia w sali sądowej WPiA UŁ odbyła się próba konkursu Jessup Moot Court. Uczestnicy mieli okazje zaprezentować swoje wystąpienia podczas symulacji postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W rolę składu sędziowskiego wcielili się pracownicy i doktoranci Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych. 

Jessup Moot Court uważany jest za najbardziej prestiżowy konkurs tego typu na świecie, wymaga on świetnej znajomości prawa międzynarodowego, umiejętności zaprezentowania swojego stanowiska przed panelem sędziowskim oraz odparcia argumentów przeciwników. 

Jak co roku, tematyka konkursu obfituje w interesujące i aktualne zagadnienia. Tegoroczny kazus dotyczy m.in. ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, odpowiedzialności państw za szkody spowodowane w środowisku naturalnym oraz kompetencji państw do wykonywania jurysdykcji wobec osób podejrzanych o popełnienia poważnych przestępstw. 

Przygotowania uczestników trwały od samego początku bieżącego roku akademickiego. W połowie stycznia zakończył się etap pisemny i rozpoczęto przygotowania do części ustnej, stanowiącej kwintesencję całego konkursu. 27 i 28 lutego uczestnicy zmierzą się z drużynami z całej Polski podczas eliminacji w Warszawie. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce, pojedzie na finał do Waszyngtonu, gdzie spotkają się reprezentanci z ponad 80 państw na świecie. 

Przed ogólnopolskimi eliminacjami odbędzie się próba generalna, na której w charakterze widowni obecni będą uczestnicy seminarium i proseminarium z prawa międzynarodowego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 14 lutego o godzinie 16 15 do sali sądowej (3.64). 

Więcej informacji na temat konkursu na stronie WPiA UŁ oraz stronie Katedry Prawa Miedzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz