środa, 16 października 2013

Prawo imigracyjne Stanów Zjednoczonych

Dziś mieliśmy przyjemność gościć na Wydziale prof. Josepha H. Rosena, który wygłosił wykład poświęcony problematyce prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.

Na wstępie Profesor Rosen krótko opowiedział jak kształtowała się historia prawa imigracyjnego USA, jakie uprawnienia przysługują urzędnikom imigracyjnym, a także jakie są kategorie wiz. Następnie tłumaczył kto i na jakiej podstawie może nam odmówić wjazdu na teren Stanów, objaśnił jakie są różnice w prawach i obowiązkach osób przebywających w stanach na podstawie wiz nieimigracyjnych, osób posiadających zieloną kartę, czy obywatelstwo. Wszystkie informacje zobrazowane były przykładami z praktyki i tak np. na podstawie historii pewnego przedsiębiorcy z Japonii dowiedzieliśmy się, że osoby przebywające w USA na podstawie wiz nieimigracyjnych płacą podatki tylko od zarobków uzyskanych w Stanach. Usłyszeliśmy też o przypadku mężczyzny, któremu odmówiono wstępu na teren USA ponieważ.... znaleziono w jego bagażu pierścionek zaręczynowy. Dziwne? a jednak. Profesor wskazywał na to, że w świetle prawa amerykańskiego każdy przypadek jest indywidualny – istnieje wiele rodzajów wiz, należy wybrać odpowiednią. Twarde prawo, ale prawo, we wspomnianym przypadku wg amerykańskich przepisów należało wystąpić o wizę narzeczeńską. Zakochany próbował jednak przekroczyć granicę na podstawie wizy turystycznej. Na zakończenie spotkania Profesor odpowiadał na pytania zebranych. Usłyszeliśmy wiele praktycznych porad jak postępować, gdy planujemy naszą podróż do Ameryki, czy to na wakacje, czy odwiedzić znajomych, czy w celach biznesowych. Kto nie był niech żałuje.


*Joseph H. Rosen studia prawnicze w Delaware School of Law, ukończył w 1982 roku. Ponad 30 lat pracował dla agencji rządowych, z czego 20 lat jako agent specjalny Federalnego Biura Śledczego i Federalnej Straży Celnej. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokatów Imigracyjnych (AILA), wykładowcą prawa imigracyjnego w John Marshall Law School w Atlancie. Przez kilka lat pełnił funkcje Prezesa Stowarzyszenia Adwokatów North Fulton. Obecnie prowadzi Kancelarię Adwokacką Joseph H. Rosen Immigration Law Group, P.C., z siedzibą w Roswell Atlanta w stanie Georgia. Kancelaria zajmuje się procedurami amerykańskiego prawa imigracyjnego.

1 komentarz:

  1. Lepsze ich prawo imigracyjne, niż nasz pit 38 wzór i cała reszty gamy podatkowej :/

    OdpowiedzUsuń