czwartek, 20 grudnia 2012

IV Akademicki Turniej Szachowy

I oto wiemy już, kto przez najbliższy rok dzierżyć będzie szachowe berło naszej uczelni!  Zwycięzcą IV Akademickiego Turnieju Szachowego UŁ został Maciej Koziej, student Wydziału Filologii Romańskiej, i to on otrzymał tytuł Szachowego Mistrza naszej uczelni. Zupełnie zasłużenie, gdyż przez turniej przeszedł on niczym burza, wygrywając wszystkie partie (na 8 rozgrywanych). Jedyne, co nie pozwoliło mu zebrać kompletu punktów, to… niesprawnych budzik. Nasz mistrz spóźnił się bowiem na pierwszą rundę zawodów i została ona policzona jako walkower. Ta początkowa strata nie przeszkodziła mu jednak w ostatecznym zwycięstwie.

Nie znaczy to, że pozostali zawodnicy stanowili jedynie tło. Doskonale spisywali się również Michał Przybysz (II miejsce, student WPiA), który zdobył 7,5 punktu na 9 możliwych oraz Tomasz Mirowski (III miejsce, również WPiA) z 6,5 punktami. Ogółem w turnieju udział wzięło 15 zawodników z 6 wydziałów.

Oprócz obsadzenia szachowego tronu, turniej nasz miał również na celu wyłonienie reprezentacji Uniwersytetu Łódzkiego. Zadanie to zostało w pełni zrealizowane, gdyż drużyna UŁ zajęła II miejsce w mistrzostwach wojewódzkich (po zaciętym boju ustępując jedynie Politechnice Łódzkiej) i pojedzie na Akademickie Mistrzostwa Polski w Katowicach, które odbędą się w lutym 2013 roku.

IV Akademicki Turniej Szachowy to pierwsze tak duże wydarzenie organizowane przez Prawnicze Koło Szachowe. Fakt, że spotkało się ono ze sporym zainteresowaniem wśród studentów i sponsorów (firmy MeraPoltik sp. z o.o., która ufundowała zegary szachowe) napawa optymizmem na przyszłość. Już dziś Prawnicze Koło Szachowe wyrasta na główny ośrodek szachowego życia na naszym uniwersytecie i zalążek odpowiedniej sekcji lokalnego AZS. Koło prowadzi starania, aby szachy mogły być wybrane jako przedmiot w ramach zajęć wychowania fizycznego na Uniwersytecie Łódzkim. Osoby popierające tę inicjatywę zapraszamy do podpisania petycji. Nasze spotkania odbywają się w każdy piątek w godzinach 14-17 w sali -1.03 w budynku WPiA na Kopcińskiego.