środa, 28 listopada 2012

Dni Edukacji Prawniczej 2012

 W dniach od 20 do 22 listopada studenci wydziałów prawa i administracji w 15 największych miastach w Polsce, mieli możliwość wzięcia udziału w XVI Dniach Edukacji Prawniczej, czyli w jednym z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych projektów ELSA Poland, którego początki sięgają 1997 roku. Jest to przedsięwzięcie mające na celu wskazanie studentom  możliwości rozwoju, a także różnych kierunków przyszłej kariery zawodowej.


Na naszym Wydziale DEP rozpoczął się we wtorek,  wyjściem grupy 15 studentów do aresztu śledczego. Wyjścia takie odbywają się raz w miesiącu i są ciekawym doświadczeniem dla osób, które są po oprowadzane areszcie przez doświadczonego pracownika.  Następnie, o godzinie 10.00 rozpoczęły się warsztaty z dr. Przemysławem Kubiakiem. Omawiane były takie zagadnienia jak radzenie sobie ze stresem i skuteczne metody uczenia się. Dr Kubiak przedstawił praktyczne sposoby radzenia sobie z problemami, z którymi każdy student podczas tych trudnych i wymagających studiów musi radzić sobie właściwie codziennie. Pierwszy dzień projektu zakończył się spotkaniem z mgr Piotrem Chańko, doktorantem naszego wydziału, który obecnie jest radcą w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Mieliśmy okazję dowiedzieć się czym „od kuchni”  zajmuje się Prokuratoria, jak wyglądają tamtejsze szczeble kariery i jak można dostać się na praktykę w tej elitarnej jednostce.

W środę o godzinie 16.00 odbyły się warsztaty z pisania skargi kasacyjnej przeprowadzone przez dr Annę Barańską. Warsztaty te cieszyły się ogromna popularnością, limit 40 osób zapełnił się błyskawicznie. Warsztaty były bogate w wiedzę praktyczną, na koniec studenci mogli sami rozwiązać kazus przedstawiony przez dr Barańską.  Zaraz po warsztatach odbyła się Prawnicza Akademia Filmowa. Jest to podstawowy projekt organizowany przez ELSA cyklicznie. Tym razem tematem PAFu były stereotypy w środowisku prawniczym, a studenci mieli możliwość obejrzenia komedii „Legalna Blondynka”. Był to pierwszy przypadek, aby tak lekka i zabawna komedia została wyświetlona na najlepszym wydziale prawa w Polsce ! Po filmie studenci mieli okazje poznać mgr Tomasza Grzywaczewskiego, seniora  ELSA Łódź, z wykształcenia prawnika,  podróżnika – współtwórcę Long Walk Plus Expedition  oraz autora książki „Przez dziki Wschód”.

Ostatni dzień DEPu w Łodzi miał bardzo napiętą agendę. Już o godzinie 7.00 grupa studentów ruszyła do Zakładu Medycyny Sądowej na sekcję zwłok. ELSA Łódź organizuje takie wyjścia kilka razy w miesiącu i za każdym razem, ilość chętnych kilkakrotnie przebija limit miejsc, który jest bardzo niewielki. Wyjście do prosektorium jest z pewnością doświadczeniem, które zapada w pamięci na bardzo długi czas. Już trzy godziny później studenci mieli okazję obejrzeć rozprawę w Sądzie Apelacyjnym. Sprawa dotyczyła rozboju. Następnie odbyły się dwugodzinne warsztaty przeprowadzone przez przedstawicieli firmy KPMG z Warszawy. Warsztaty te jak zwykle zostały przeprowadzone w bardzo profesjonalny sposób, a pięciu najbardziej aktywnych uczestników zostało nagrodzonych drobnymi upominkami. W tym samym czasie miało miejsce spotkanie autorskie z prof. Piotrem Łukowskim na temat książki "Logika praktyczna z elementami wiedzy o manipulacji”. Profesor opowiadał nam o swojej książce, motywacji do jej napisania, przytaczając wiele ciekawostek i anegdot.  Dni Edukacji Prawniczej w Łodzi zakończyły się warsztatami z mediacji przeprowadzonymi przez przedstawicieli Stowarzyszenia Mediatorów PACTUS. Przedstawione zostały studentom podstawy funkcjonowania instytucji mediacji w Polsce, regulacje prawne oraz dane statystyczne.
XVI Dni Edukacji Prawniczej zorganizowane przez ELSA Łódź, złożone z 11 projektów, cieszyły się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy ponad 320 maili zgłoszeniowych. Niestety nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w projekcie, czego powodem były ograniczenia techniczne. Jednak dzięki takim projektom wiemy, czym najbardziej zainteresowani są studenci naszego wydziału i biorąc to pod uwagę, możemy organizować kolejne projekty.
Zapraszamy na kolejny DEP już w 2013 roku! 

Tekst: Magdalena Nazimek - Wiceprezes ds. działalności Naukowej ELSA Łódź


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz