czwartek, 26 kwietnia 2012

Ksiądz Adam Boniecki na Wydziale Prawa i Administracji UŁ

"I co z tym Kościołem?" - to tytuł wykładu, jaki wygłosił ks. Adam Boniecki, w ramach Wykładów Rektorskich, na które najwybitniejsze umysły zaprasza do Łodzi Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Włodzimierz Nykiel.


Ksiądz Boniecki wykazał się jak zwykle dużą dozą poczucia humoru i dystansu do siebie. W krótkim wstępie zażartował, że nie jest naukowcem, a tytuł magistra filozofii uzyskał z trudem.  Zaznaczył także, że mówi z pozycji księdza katolickiego.

Niejednokrotnie odwoływał się do słów profesora Leszka Kołakowskiego, a także Papieża Benedykta XVI. W swoim wywodzie poruszał tematykę tła w jakim funkcjonuje Kościół, sekularyzacji, a także konotacji kościoła z polityką. Podkreślił, że w przeszłości każde ważne wydarzenie polityczne miało oprawę religijną. 
Coraz mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale czy to oznacza, że coraz mniej ludzi wierzy w Boga?- pytał ksiądz Boniecki. Nie unikał trudnych tematów i stwierdził, że w Polsce rola Kościoła jest osobliwa.

Spotkanie zakończyło się rozmową z licznie zgromadzonymi studentami oraz przedstawicielami kadry akademickiej. Ksiądz Boniecki bardzo wyczerpująco odpowiadał na pytania, które zapewne nie miałyby końca gdyby nie ograniczony czas przeznaczony na wykład.Biogram:
Kiądz Adam Boniecki MIC urodził się w 1934 roku. Studiował filozofię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Członek zespołu „Tygodnika Powszechnego” od 1964 roku. Duszpasterz akademicki przy uniwersyteckim kościele św. Anny. Zadebiutował w Znaku książką Rozmowy niedokończone (1971). W latach 1972-1974 przebywał we Francji, gdzie zapoznał się z życiem Kościoła posoborowego. Te doświadczenia zaowocowały książką pt. Notes. W 1979 roku Jan Paweł II wezwał ks. Bonieckiego do Rzymu i powierzył mu zorganizowanie polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. Kierował nią do 1991 roku. W roku 1983 ukazało się opracowane przezeń Kalendarium życia Karola Wojtyły. Wydał też trzytomowy Notes rzymski – zapis pracy ponad dziesięcioletniej pracy przy Stolicy Apostolskiej. W 1993 roku został przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Marianów. Od lipca 1999 roku redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. 

Źródło: www.znak.com.pl 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz